20 0

Dodane przez  w Czy wiesz że?

Ogromna potrzeba aktywności fizycznej to cecha charakterystyczna u dzieci w wieku przedszkolnym. W istocie jednak, jest ona niezwykle ważna dla człowieka w każdym wieku. Wynika to choćby z faktu, że współczesny homo sapiens nadal dziedziczy genom swoich przodków, prowadzących bardzo aktywny tryb życia (polowania, wędrówki itd.). Niestety, w obecnych czasach, większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, co bezpośrednio przyczynia się do powstawania tzw. chorób cywilizacyjnych.

Korzyści zdrowotnych, wynikających z codziennej aktywności ruchowej jest bardzo wiele. Wystarczy już pół godzinny, intensywnie wykonywanego marszu dziennie, aby usprawnić czynności niemal wszystkich narządów i układów organizmu.

Aktywność fizyczna wspomaga również prawidłową przemianę materii, czyli utrzymuje równowagę między ilością energii dostarczaną z pożywienia a wydatkowaną przez organizm. Przyczynia się także do właściwej dystrubucji składników spożywanego pokarmu.

Z punktu widzenia cywilizacyjnych zagrożeń – aktywność ruchowa usprawnia wydolność i sprawność w sferze psychicznej i fizycznej, wspomaga odporność, zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, czy – niezwykle groźnych chorób przemiany materii, m.in. takich jak otyłość, czy cukrzyca.

Zostaw komentarz

* wymagane