12 0

Dodane przez  w Czy wiesz że?

Boczne skrzywienie kręgosłupa, zwane skoliozą, charakteryzuje się odchyleniem kręgosłupa w prawą lub w lewą stronę od jego osi.

Dzieje się tak najcześciej, gdy gorset mięśniowy Dziecka jest ogólnie słaby, zażywa ono mało ruchu i ma nawyk jednostronnego wykonywania codziennych czynności (np. siada zawsze na tej samej nodze, czy „krzywi się” przy biurku).

Jest to wyjątkowo podstępna wada postawy, której nieskorygowanie może doprowadzić do bardzo poważnych deformacji sylwetki i zaburzeń narządów wewnętrznych Dziecka, a w ostateczności – nawet chirurgicznej operacji!

W początkowej fazie, niepokojące powinny się wydać rodzicowi wszelkie przejawy asymetrii ciała Dziecka, takie jak:

  • asymetria ustawienia barków (jeden bark położony niżej, bądź wyżej od drugiego);
  • asymetria ustawień łopatki (jedna łopatka położona niżej lub wyżej od drugiej, czy też bardziej wysunięta);
  • asymetria tzw. trójkątów talii w miednicy (nierówne ułożenie względem siebie).

Bardzo szybką w wykonaniu i niemal domową metodą, pozwalającą na sprawdzenie prawidłowego ustawienia kręgosłupa Dziecka, jest wykonanie tzw. wahadełka.

Prosimy Dziecko, aby swobodnie stanęło, przykładając wzdłuż osi jego kręgosłupa wahadełko – niewielki przedmiot na sznurku, który zgodnie z prawami fizyki, będzie wskazywać nam linię prostą. Jakiekolwiek odstępstwo kręgosłupa od linii wyznaczonej przez wahadełko, sugeruje wyraźnie, że nie jest on prosty.

Należy wówczas czym prędzej wdrożyć ćwiczenia, które wzmocniłyby mięśnie tej szczególnie osłabionej strony kręgosłupa Dziecka i bezwzględnie zadbać o wyeliminowanie ww. nawyków „krzywienia się” w codziennym życiu.

Zostaw komentarz

* wymagane